Jste zde: Úvodní Press Rozhovor - Do Banátu jsem se chystala dlouho!
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Vyhledat

Lucie Redlová

Slideshow
 

Rozhovor - Do Banátu jsem se chystala dlouho!

červen 2012, rozhovor proawww.festivalbanat.cz - originální umístěníazde
Valašské Meziříčí je město hudebníků, to nyní potvrzuje i vycházející kometa v podobě písničkářky Lucie Redlové, ta nyní vydává nové album Křižovatka, na kterém se podílel americký producent Tim Eriksen a v doprovodné kapele Garde valí na kytaru Martin Knor z Mňágy a Žďorp. Nositelka slavného příjmení a také muzikantských genů po slavném otci se rozhodla podpořit letošní akci v Banátu.   Lucie se tak zařadí mezi výrazné účinkující na srpnovém festivalu v Eibenthale.

1.       Lucko, jak ses vůbec o festivalu dozvěděla? Co tě vede k účasti na této benefiční akci téměř tisíc kilometrů od Valmezu?

Náš kytarista Martin, kterého si „půjčuju“ z Mňágy a Žďorp, měl v našem kapelním kalendáři zaznačeno „Martin Banát“ – myslela jsem si, že tam jede na dovolenou, a trochu se divila. A o pár týdnů později jsme točili desku u Ondřeje Ježka a on něco prohodil, že jedou s OTK do Banátu – v tu chvíli jsem zbystřila a začla se vyptávat, co mají všichni s tím Banátem?? No a hned, jak kluci řekli, že to je český festival u krajánků, tak jsem prohlásila, že tam chci taky – to jsem ještě ani nevěděla, kolik dalších skvělých kapel tam jede! Už dávno jsem se tam chtěla podívat a beru to jako výbornou příležitost k návštěvě.

2.       Tak daleká cesta na festival asi není u vás zcela obvyklá, co vůbec od festivalu očekáváš?

Zajímavý výlet a spoustu zábavy a dobré muziky! Kdysi před pár lety jsme jeli společně tři kapely z Valmezu hrát do Holandska na Queen´s Day a popravdě na tento výlet nikdy nezapomenu. Myslím, že kombinace muzikantů a kamarádů/fanoušků v autobuse zaručuje to, že festival v podstatě vypukne už ve chvíli odjezdu z ČR a na to se moc těším :-)

3.       Před několika dny jsi vydala nové CD a vydala ses na šňůru, představíš nový materiál na v Banátu? Jak probíhala práce na nové desce, na které se podílel i známý americký producent Tim Eriksen?

Deska je sice natočená v kapelních aranžích, ale už jsem si na pár sólových koncertech ověřila, že ty písně fungují, i když je hraji jen sama s kytarou, což mě tedy těší. Posluchači se určitě můžou těšit na průřez z obou dvou desek, které mám zatím na kontě. A třeba už bude v srpnu na světě nějaká zbrusu nová písnička!

Práce probíhala v takové pohodě, že si až někdy říkám, jestli to nebyl celé sen. Tim je velmi zkušený muzikant a zároveň pohodový člověk, takže se nám s ním spolupracovalo moc dobře, nebylo to tak, že bychom se před ním ve studiu klepali a nebyli schopni hrát. Naopak, už jeho přítomnost nás hnala k lepším výkonům. Jsem taky moc ráda, že na desku nahrál elektrickou kytaru, jakou bychom my prostě neuměli (takovou punkovou, až noise-ovou).

4.       Letošní novinka pro návštěvníky bude v podobě společné cesty s muzikanty, jaký ohlas máš na akci v tvém okolí a s jakou kapelou bys jela ráda v autobuse?

Ohlas je docela veliký, asi 10 kamarádů už se na akci přihlásilo a pár dalších to ještě zvažuje. Já bych asi ráda jela s kapelami, se kterými se znám trochu osobně, s Mňágou, OTK či Květy... Ale upřednostňuji spíš ty kamarády :-)

5.       Jaký vztah máš k Banátu a celkově k Rumunsku, vůči kterému v Čechách koluje mnoho předsudků

Nikdy jsem tam nebyla, takže těžko hovořit o vztahu – je spíše neutrální, ale mám o tuto krajinu  zájem a do Banátu jsem se opravdu chystala už delší dobu. Kamarádi tam kdysi byli na horách s Kudrnou, jenže jsem tehdy kvůli nějakým koncertům nemohla jet... Teď si to konečně vynahradím!

6.       V banátských horách je šest českých vesnic, které nyní bojují s velkým problémem výstavby větrných elektráren. Krajané, kteří si přivydělávali nějaké peníze formou drobné turistiky, tak začínají řešit velkou otázku v podobě možného odlivu turistiky. Jak se díváš na tento problém, který docela výrazně proběhl i českými médii?

Já o tom nic nevím, tak to asi raději nebudu komentovat, ať nedopadnu jak ta paní s biomasou :-) Prostě bych přála krajanům, aby měli dostatek pracovních příležitostí a mohli žít tam, kde chtějí a kde jsou šťastni...